Posted on

Kimin Kararı Sizce

Günlük hayat. Lekeli ve bir o kadar gaddar yaşam. Ağırlığının bile değeri yok. Adam olmak sence bir kadını dövmek, hatta öldürmek mi? Bak yine susuyor yüreğim. Belki arada bir konuşuyor. Ama siz ona kulak asmayın. Çünkü bu aralar hiçbir duygusu yerinde değil. Öldürmek ve yine öldürmek. Sence de bu filmin sonunda özgürlük mü gelecek. Yoksa onca öksüz kalmış çocuk mu… Sonra ne yapıyorsun ey insan! Onları kurtarmaya çalışıyorsun. Ama olmuyor. Çünkü senin elin kolun baltalı. Sen sadece katletmeyi bekliyorsun.

Sonra…

Sonra bunları bırakıp özgürlük felsefesi uğruna kendine ödüller belirliyorsun. Gariban halkın omuzlarına yük bindirip, sonra da o parayla kendi kulislerinde şampanyalar patlatıyorsun.

Sence ne kadar özgürüm Tanrı’m…
Sence benim uçurtmam oldu mu?
Ya da anamı, babamı güzel bir yerde gördüm mü?

Cevaplar yok. Cevaplar hayır. Herkes girmiş sidik yarışına. Herkes iktidar kavgasında. Bense kendi kulübemde özgürüm. Köpeğimle, kuşlarımla, kedilerimle. Ne de olsa onlar bana gerçeği en iyi şekilde anlatanlar. Aslında onların havlamaları, ötüşleri, miyavlamaları bile değişti. Onlar de insanlığın yaptıklarının farkında. Affetmek mi, cezalandırmak mı? Neyi savunacaksın.

Her gün televizyonlara çıkan gaddar biriden başkası değil.
Her gün gazetelerde boy boy resimleri basılan geçici bir artist mi…
Daha ne olsun.

Bir yerde durmak mı gerek, yoksa lanetlenmiş hayatların içinde can mı çekişmek.
Karar hepimizin.